Kartepeli Kadınlar Antibiyotiğe dur dedi

07 Ocak 2018 Pazar, 15:20
Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü üyeleri, motivasyon toplantısında bir araya geldi. Programda Dr.Fatih Güray, “Antibiyotik kullanımının zararları” konusu üzerine kadınlara bilgi verdi.

KOCAELİ – Kartepe

Kartepe Belediyesi Kadınlar Kulübü üyeleri, aylık faaliyetlerin değerlendirildiği, gelecek hedef ve planların belirlendiği buluşmalarından sonuncusu Emekevler ve Ataevler Kadın Spor ve KAR-MEK kursiyerlerinin katılımı ile gerçekleştirdi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in de katıldığı toplantıda özel hastane doktorlarından Dr.Fatih Güray, “Antibiyotik kullanımının zararları” konusu üzerine kadınlara bilgi verdi.

YÜZ BİN KM’LİK DAMAR AĞI

Manzara Restoran da düzenlenen motivasyon toplantısında konuşan Dr.Fatih Güray “Sağlığımız çok önemlidir. Sağlık herşeyden önde gelmektedir. Sağlığımız bozulunca ilaç kullanmak durumundayız. İlaç kullanımında bu işin uzmanlarından destek alınması gerekiyor. Aksi durumda vücudumuza ciddi zararlar verebiliriz. İnsan vücudu bir makinedir. 50 Trilyondan fazla hücrenin bir araya gelmesiyle insan vücudu oluşmaktadır. 100 bin km’lik damar ağı vücudumuzda bulunmaktadır. Bu da dünyayı 2.5 defa tur atacağınız anlamına gelmektedir. Bu damarlarımızın açıklığını sağlamak çok önemlidir. Bunu sağladığımız zaman vücut normal beslenmekte bununla birlikte vücudumuz sağlıklı olmaktadır” dedi.

DOKTOR TAVSİYE ETTİĞİ SÜRECE

Dr. Güray “Sağlık ilaçların açısından hastalanma esnasında faydaları olmakla birlikte yan etkileri de kaçınılmazdır. Özellikle antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı bu yan etkilerin gereksiz yere bizi etkilemesine sebep olmaktadır. Daha çok insanı bilinçlendirerek gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Ciddi bir uyarıda bulunmakta fayda var. Sindirim sistemi sorunları, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri, Ağız Yaraları, Ülser, Dudak Çatlakları gibi maddeler bilinçsiz, doktor tavsiyesi olmadan aşırı antibiyotik kullanımı sonucu oluşabilecek riskler arasındadır. Bu yüzden yalnızca doktor tavsiye ettiği sürece antibiyotik kullanmanız gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

BİRLİKTE DAHA GÜZEL OLDU

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise “Kartepemizde göreve gelmeden önce verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Proje yapmak elbette önemlidir. Ancak projenin karşılık bulması çok daha önemlidir. Bir çok olanaklar sağlanmasına karşın çoğu zaman insanlar bir araya getirilemiyor. Hamdolsun birliğimiz ve beraberliğimiz ile örnek oluyoruz. Sizlerin bu projeye sahip çıkmanızla birlikte daha güzel oldu. Bu manada en büyük katkı sizlerindir. Kartepe’de kadın, yaşlı, engelli olmanın ayrıcalık olduğunu söyledik. Bunu da ürettiğimiz projeler sayesinde başardık” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz