KOÜ’de ‘‘Ben de Varım’’ Dediler

18 Kasım 2017 Cumartesi, 22:19
Kocaeli Üniversitesi’nde oyuncuları şizofreni tedavisi gören hastalardan oluşan ‘Ben de Varım’ tiyatro gösterisi  sahnelendi.

KOCAELİ – Fatih Osma (BHİ)

Kocaeli Üniversitesi ve Sosyal Psikiyatri Derneği ortaklığında gerçekleştirilen 23. Sosyal Psikiyatri Kongresi ve 1. Ruhsal İyileştirim Kongresi kapsamında dün (17.11.2017) düzenlenen ‘Ben de Varım’ tiyatro gösterisine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı Hastalıkları ve Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Oyuncuların Performansı Büyük Beğeni Topladı
Aksaray Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Basri Köylü’nün şizofreni hastalarını topluma kazandırmak için kurduğu ve şizofreni hastalarının oynadığı tiyatro topluluğu tarafından gerçekleştirilen gösteride, oyuncuların performansı izleyicilerden büyük alkış aldı.

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde şizofreni tedavisi gören hastalar stand up, skeç gibi alanlarda da  hünerlerini sergilerken, gösterinin son bölümünde sahneye çıkan izleyiciler oyuncularla birlikte dans etti. Gösteri ardından  Dr. Bahri Köylü’ye teşekkür belgesi ve plaket veren Prof. Dr. Mustafa Yıldız, gösteriye katılan herkese teşekkür etti.

“Hayata Tutunuyorlar, Hastalığı Yeniyorlar”
Psikiyatri Uzmanı Dr. Basri Köylü, “Ben de Varım” isimli projesi ile hastalarda gözle görülür iyileşmeler yaşandığını belirterek, toplumundan dışlanan hastaların tiyatro ile hayata tutunduklarını ve hastalıklarını yendiklerini kaydetti. Dr. Basri, “Biz toplumdan dışlanan hastaların yeniden topluma kazandırılabileceğini bugün burada gösterdik. Gösterimize katılan herkese, özellikle bizleri en iyi şekilde ağırlayan Kocaeli Üniversitesi yönetimine de teşekkür etmek istiyorum. Umarım gösteriye katılan herkese engelli bireylerinde topluma adapte olabileceğini hissettirmişizdir.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz